wtorek, 24 maja 2022

Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych

Kredyt konsolidacyjny to oczywiście jest propozycja kierowana do osób zadłużonych w bankach i spłacających wiele bankowych zobowiązanych. Jednak kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych nie oznacza wcale, że taki kredyt może otrzymać konsument bez zdolności kredytowej lub z negatywną historią kredytową.

Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych

Każda osoba, która spłaca kredyt bankowy, pożyczkę gotówkową w firmie pożyczkowej, jest zadłużona. I nie oznacza, że znajduje się w kłopotliwej sytuacji. Jeżeli uzyskiwane dochody pozwalają na terminową spłatę zadłużenia, to wszystko jest w porządku.

W znacznej gorszej sytuacji są konsumenci, którym spłata kredytów i pożyczek na czas sprawia kłopoty. Wszystko jest ok, kiedy mimo wszystko regulują raty terminowo. Gorzeje, kiedy zaczynają się opóźnienia lub wstrzymują się od regulowania zadłużenia.

Jeżeli coraz ciężej jest z płatnościami rat, a może to być spowodowane różnymi czynnikami, np. przekredytowaniem, wzrostem rat kredytowych z oprocentowaniem zmiennym czy spadkiem dochodów realnych, to można wziąć pod uwagę konsolidację kredytów i poprzez wydłużenie spłaty, obniżyć nową ratę.

Jeżeli masz opóźnienia w płatnościach rat lub nie spłacasz kredytów, to szansa na kredyt konsolidacyjny jest zerowa. Pozostaje w tym przypadku jak najszybciej skontaktować się z wierzycielami i spróbować renegocjować warunki na jakich zostały zawarte umowy kredytowe.

Na czym polega konsolidacja kredytów? Potocznie mówi się, że jest to „połączenie” kredytów w jeden nowy kredyt. Po prostu, bank spłaca zobowiązania kredytowe wyszczególnione we wniosku kredytowym i udziela kredytobiorcy nowy kredyt. Dzięki wydłużeniu czasu spłaty można znacznie zmniejszyć ratę kredytową i poprawić w ten sposób płynność finansową i jednocześnie zwiększyć zdolność kredytową.

Przeczytaj również:

Kredyt konsolidacyjny i koszt kredytowy

W przypadku każdego kredytu, w tym również kredytu konsolidacyjnego, należy ponieść koszt pożyczonych pieniędzy. Nie oddajesz wyłącznie pożyczonego kapitału, ale również i odsetki (najczęstszy koszt kredytowy), ale może to być również np. prowizja czy ubezpieczenie.

Wszystkie koszty kredytowe podliczone łącznie stanowią o koszcie kredytowym, a tym samym i o cenie kredytu. Zwróć uwagę, na to, że wydłużenie czasu spłaty oznacza mniejszą ratę, ale jednocześnie jest to wzrost kosztów odsetkowych.

Jednocześnie musisz wziąć pod uwagę, że twoje zadłużenie wzrośnie w stosunku do tego co było przed konsolidacją – o koszt całkowity kredytu.

Konsolidację kredytów powinniśmy rozważać, kiedy suma rat dotychczasowych zobowiązań staje się zbyt dużym obciążeniem, zmieniła się na gorsze sytuacja finansowa, np. w wyniku wzrostu wydatków, potrzebne są dodatkowe środki finansowe i konieczne jest w związku z tym zwiększenie zdolności kredytowej.

Uporządkowanie swojej sytuacji finansowej jest ważne, ale nie ma jednej i prostej odpowiedzi na pytanie: „czy brać kredyt konsolidacyjny?” Wiesz już jak wyglada konsolidacja kredytów i jest to indywidualne podejście, uwzględniające obecną i przyszłą sytuację finansową. Może to być zarówno konieczność, ale i również możliwość uzyskania dodatkowych środków na dowolny cel.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Porównywarka kredytowa banków, to gwarancja najlepszego kredytu?

Warunki kredytowe, jakie uzyskamy w danym banku zależą od oceny kredytowej, jaką wyliczy bank. Na taką ocenę wpływa przede wszystkim nasza z...