Kredyt konsolidacyjny jest to kredyt celowy, a to oznacza, że cel kredytowania jest ściśle określony: skonsolidowanie wybranych zobowiązań bankowych w jeden nowy kredyt. Konsolidacja kredytowa jest przeprowadzana przy pomocy kredytu konsolidacyjnego.
Nie można zatem tego kredytu przeznaczyć na inny cel konsumpcyjny. W przypadku kredytu konsolidacyjnego, pieniądze nie są przelewane na konto kredytobiorcy, ponieważ to bank konsolidujący zobowiązania, spłaca zobowiązania.
Inaczej jest z pożyczką konsolidującą. Bank w tym przypadku środki z pożyczki przelewa na konto pożyczkobiorcy, który w wyznaczonym czasie, spłaca wybrane pożyczki i kredyty.
W obu przypadkach, cel jest jednak jasny: zredukowanie liczby bieżących zobowiązań. Niejednokrotnie konsolidacja jest przeprowadzana również po to, aby zmniejszyć nową ratę kredytową, co dzieje się poprzez wydłużenie czasu spłaty kredytu.
Należy jednak wziąć pod uwagę, że dłuższy czas spłaty, to i owszem, mniejsza rata, ale i większy koszt odsetkowy. Tym samym wzrasta koszt całkowity kredytu (który może być również powiększony o zapłaconą prowizję lub ubezpieczenie).
Czy każdy kredytobiorca może wziąć taki kredyt? Jeżeli chcemy skonsolidować kredyty, obniżyć ratę kredytową, aby poprawić sytuację w domowym budżecie lub skorzystać z możliwości wzięcia dodatkowej gotówki, to jak najbardziej o taki kredyt warto zapytać w banku. Należy pamiętać jednak, że bank podejmuje decyzję kredytową po zbadaniu oceny kredytowej, na którą składa się zarówno zdolność kredytową, jak i wiarygodność kredytowa w BIK.
Jakie kredyty mogą podlegać konsolidacji?
Kredyt konsolidacyjny przeznaczony jest na spłatę innych zobowiązań bankowych. Najczęściej są to:
- pożyczki i kredyty gotówkowe (przeczytaj także: Jaki kredyt gotówkowy tanio w banku?),
- kredyty ratalne,
- kredyty samochodowe.
Konsolidacji w niektórych bankach podlegają również kredyty i pożyczki:
- hipoteczne,
- konsolidacyjne,
- w rachunku bankowym (ROR),
- karty kredytowe.
Kiedy warto wziąć kredyt konsolidacyjny
Z pewnością konsolidacja kredytowa to rozwiązanie, które ułatwia kontrolować domowy budżet i polepszyć sytuację finansową. I to bez konieczności zwiększania dochodów lub ograniczania innych wydatków.
Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu, a właściwie dzięki konsolidacji, będziemy pamiętać tylko o jednej racie (jeden termin płatności), a dodatkowo przy tym można zwiększysz swoją zdolność kredytową.
Decyzja o tym, czy konsolidować kredyty jest sprawą indywidualną i zależy przede wszystkim od aktualnej i przewidywanej sytuacji finansowej.
Co prawda konsolidacja kredytów umożliwia obniżenie raty w porównaniu do sumy spłacanych wcześniej zobowiązań, ale należy wziąć pod uwagę, że odbywa się to kosztem zwiększenia zadłużenia – dotyczy to jednak każdego kredytu.
Jeżeli straciłeś jedno ze źródeł dochodu, albo planujesz za jakiś czas większe wydatki, to warto takie rozwiązanie wziąć pod uwagę. Pamiętaj jednak zawsze o tym, aby dokładnie przeanalizować propozycję przedstawioną przez bank (z uwzględnieniem kosztów całkowitych), Twoją sytuację finansową, jak i potrzeby i możliwości.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz