wtorek, 5 kwietnia 2022

Kredyt skonsolidowany

Kredyt skonsolidowany? Co to za kredyt? Jeżeli już spłacasz kilka kredytów w różnych bankach, to nie tylko, że musisz pamiętać o kilku różnych terminach płatności, ale może okazać się, że suma rat kredytowych jest znacznym obciążeniem w domowym budżecie.

kredyt skonsolidowany

Spłata kilku kredytów gotówkowych, kredytu samochodowego i zadłużenia na koncie bankowym, wcale nie należy do rzadkości. W takiej sytuacji, przy rosnących kosztach utrzymania, możemy dojść do punktu, kiedy okazuje się, że dochody pokrywają się z wydatkami. Co można zrobić w takiej sytuacji? Rozwiązaniem może być zwiększenie dochodów, ograniczenie wydatków lub skonsolidowanie kredytów w jeden kredyt.

Co to jest kredyt skonsolidowany, a właściwie kredyt konsolidacyjny?

Na początku należy zacząć od konsolidacji kredytów, która polega na „połączeniu” kilku różnych zobowiązań kredytowych i pożyczkowych w jeden kredyt. Kredyt konsolidacyjny jest kredytem celowym z przeznaczeniem na spłatę innych kredytów i pożyczek.

W praktyce konsolidacja kredytów polega na tym, że we wniosku kredytowym wyszczególnia się kredyty i pożyczki, które mają zostać spłacone przez bank. Następnie bank spłaca jest i przyznaje kredytobiorcy nowy kredyt. Dzięki temu, zamiast kilku różnych rat, mamy jeden kredyt z jedną ratą.

Jest to nie tylko wygodne rozwiązanie, ale i praktyczne. Skonsolidować bowiem można różne kredyty - zaciągnięte w różnych bankach, od gotówkowych po hipoteczne. Co z pożyczkami pozabankowymi na raty? Przeważnie nie jest to możliwe, ale warto wówczas wziąc pod uwagę dodatkową gotówkę na ich spłacenie lub rozważyć pożyczkę konsolidacyjną.

Oczywiście warunki konsolidacyjne, czyli co podlega konsolidacji, na jaki czas i w jakiej wysokości, określa bank.

Banki oferują 2 rodzaje kredytów konsolidacyjnych: z zabezpieczeniem hipotecznym – kredyt konsolidacyjny hipoteczny, oraz kredyty konsolidacyjne gotówkowe – bez takiego zabezpieczenia.

Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca?

Konsolidacja pożyczek i kredytów może okazać się opłacalna pod względem ekonomicznym w przypadku, kiedy nowy kredyt jest udzielony na lepszych warunkach niż konsolidowane zobowiązania.

Częściej jednak konsoliduje się kredyt po to, aby obniżyć wysokość nowej raty dzięki wydłużeniu okresu jego spłaty. To pozwala zwiększyć i poprawić płynność finansową domowego budżetu – mniejszy jest bowiem udział obsługi zadłużenia w budżecie.

Należy jednak pamiętać, że co prawda rata kredytowa będzie niższa, ale oddziałuje to na łączną kwotę odsetek. Im dłużej jest spłacany kredyt (każdy kredyt, nie tylko konsolidacyjny), tym więcej odsetek zapłacimy i tym samym większa będzie cena za pożyczone pieniądze.

Warto zatem nie tylko dokonać analizę i przeprowadzić stosowne obliczenia, ale i również sprawdzić i porównać kredyty konsolidacyjne, aby wybrać najbardziej korzystne rozwiązanie.

W ramach kredytu konsolidacyjnego można uzyskać również dodatkową gotówkę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Porównywarka kredytowa banków, to gwarancja najlepszego kredytu?

Warunki kredytowe, jakie uzyskamy w danym banku zależą od oceny kredytowej, jaką wyliczy bank. Na taką ocenę wpływa przede wszystkim nasza z...