Kredyt konsolidacyjny jest produktem kredytowym dostępnym w ofercie praktycznie każdego banku. Tylko, że nie w każdym banku, taki kredyt jest udzielany w promocji czy przez internet. A tym samym nie wszędzie oferta będzie atrakcyjna.
O tym, gdzie można i kiedy warto wziąć kredyt konsolidacyjny, aby skonsolidować zadłużenie, zostało przedstawione poniżej. Znajdziesz zawsze aktualną listę propozycji kredytowych w bankach.
Konsolidacja kredytów jest sprawdzonym sposobem na zmniejszenie wydatków budżetowych, ponieważ zmniejsza wysokość raty w stosunku do sumy rat płaconych przed jej przeprowadzeniem. Skonsolidowanie kredytów i pożyczek powinno się jednak rozważać zanim wystąpią problemy z płynnością finansową, a nie kiedy taki problem już zaistniał.
Minusem kredytu konsolidacyjnego jest cena: zapłacimy za to, że pożyczyliśmy pieniądze. Jak to przy każdym kredycie. Przy kredycie konsolidacyjnym obniżenie raty następuje poprzez wydłużenie czasu spłaty, a to oznacza, że: im jest on dłuższy, to i większy jest koszt odsetkowy i większa cena za pożyczone pieniądze.
Dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych
Warto wziąć pod uwagę, że kredyt konsolidacyjny można podzielić na dwa typy: kredyt konsolidacyjnych gotówkowy i kredyt konsolidacyjny hipoteczny. Ten pierwszy jest bardziej popularny i dostępny.
- Kredyt konsolidacyjny hipoteczny jest to kredyt z zabezpieczeniem hipotecznym. Podobnie jak to ma miejsce w przypadku kredytów i pożyczek hipotecznych. Nie jest on jednak przeznaczony na zakup nieruchomości i nie jest wymagany zatem wkład własny. Jednym ze spłacanych zobowiązań może być kredyt mieszkaniowy (hipoteczny) lub są spłacane inne zobowiązania kredytowa, a zabezpieczony jest na nieruchomości kredytobiorcy lub osoby trzeciej. Okres kredytowania może wynosić do 20-25 lat, a maksymalna kwota konsolidacji zależy od wyceny nieruchomości.
- Kredyt konsolidacyjny gotówkowy generalnie nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń. Może być jednak wymagane wykupienie ubezpieczenia. Procedura kredytowa jest mniej złożona, dlatego może być zaoferowany nawet przez internet. Maksymalny okres kredytowania to 10 lat, a maksymalna kwota nie jest z reguły większa niż 200 tys. zł.
Najlepszy kredyt konsolidacyjny
Jeżeli szukasz takiego najlepszego kredytu na skonsolidowanie zobowiązań, to musisz określić co oznacza najlepszy kredyt. Czy jest to cena kredytu czy warunki dodatkowe.
Nie obejdzie się zatem bez sprawdzenia propozycji kredytowych oraz porównania ofert kredytowych.
Jeżeli można coś zasugerować, to to, aby przy wyborze banku nie kierować się rankingami kredytów konsolidacyjnych. Najczęściej nie odpowiadają konkretnej sytuacji, w jakiej znajduje się kredytobiorca i tworzone są pod szczególne warunki.
Najlepiej jest porównać oferty i wybrać samodzielnie bank, zwracając uwagę na koszt całkowity kredytu, ale również i na dodatkowe opcje.
- opcja wakacji kredytowych - możliwość zawieszenia spłaty raty kredytu raz lub kilka razy w roku,
- jakie produkty kredytowe podlegają konsolidacji,
- czy jest możliwość wzięcia dodatkowej gotówki w ramach konsolidacji i na jaką kwotę,
- czy jest oferowane ubezpieczenie i na jakich warunkach,
- czy należy skorzystać z dodatkowych produktów lub wyrazić zgody marketingowe,
- jaki jest maksymalny okres kredytowania (od czasu spłaty będzie zależeć wysokość raty) oraz maksymalna kwota kredytu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz