Jeżeli zamierzamy skonsolidować kredyty bądź pożyczki bankowe w jeden kredyt, to należy wybrać kredyt konsolidacyjny, a nie gotówkowy. Celem konsolidacji jest „łączenie” zobowiązań, a nie cele związane z konsumpcją.
Dodatkowo należy pamiętać, że:
Przeprowadzona konsolidacja zmniejsza liczbę zobowiązań, a rata kredytowa – dzięki wydłużeniu spłaty – jest mniejsza od sumy rat konsolidowanych kredytów. Dzięki temu zwiększa się zdolność kredytowa.
Uproszczając nieco techniczne aspekty konsolidacji, można napisać, że bank nie wlicza zobowiązań, które zamierzamy spłacić, do oceny zdolności kredytowej. I to dzięki temu można uzyskać kredyt znacznie większy, np. na 30 tys. zł, a nie na 5 tys. zł przy braku konsolidacji.
Konsolidacja i kredyt konsolidacyjny lepszym rozwiązaniem niż kolejny kredyt
Kredyty konsolidacyjne są nieco tańsze od podobnych kredytów gotówkowych. Najczęściej charakteryzują się niższym oprocentowaniem nominalnym oraz brakiem prowizji. Przy wysokich konsolidacjach bank może wymagać wykupienia polisy ubezpieczeniowej.
Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu można zamknąć wiele różnych kredytów i pożyczek bankowcy, np. kredyty gotówkowe, ale i zamknięcie limitów w kontach i kartach (nawet nie do końca wykorzystywanych) jest dobrym rozwiązaniem i zwiększa zdolność kredytową.
W banku zbnajdziemy dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych. Poza powszechnie wybieranym kredytem konsolidacyjnym gotówkowym, jest również i kredyt konsolidacyjny hipoteczny, zabezpieczony na hipotece nieruchomości.
Kiedy można ubiegać się o taki rodzaj kredytu? Bank może wydać pozytywną decyzję kredytową tylko w sytuacji, kiedy ocena kredytowa wypadnie pozytywnie. Ubiegając się kredyt konsolidacyjny musimy posiadać odpowiednią zdolność kredytową oraz pozytywną wiarygodność kredytową – czyli są to takie same warunki, jak przy każdym innym rodzaju zobowiązania.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz